وکیل مهریه - هزینه وکیل مهریه و صفر تا صد گرفتن مهریه

وکیل مهریه – هزینه وکیل مهریه و صفر تا صد گرفتن مهریه

وکیل مهریه

امروزه مطالبه مهریه در کشورمان به یک معضل جدی تبدیل‌ شده است که البته می‌توان گفت افزایش قیمت سکه بهار آزادی یکی از دلایل آن است. مطمئناً همه شما در اطرافتان با زنان بسیاری مواجه شده‌اید که درگیر دادگاه و مطالبه مهریه هستند. اگر با آن‌ها به صحبت بنشینید، حتماً از روند سخت و طولانی پرونده خواهند گفت. مطالبه مهریه موضوعی است که پرونده‌ای آسان به نظر می‌رسد اما وقتی در دادگاه پا می‌گذاریم و پیگیر پرونده می‌شویم، درمیابیم که این‌گونه نیست و باید کار را به یکی از بهترین وکیل مهریه  سپرد.

 مجموعه ایران وکیل در این مقاله سعی دارد شما عزیزان را در وهله اول با تعریف قانونی مهریه و انواع آن و بعد با راه‌های تقاضای مهریه آشنا کند و به شما بگوید از چه راهی برای وصول مهریه اقدام کنید تا زودتر به نتیجه مطلوب برسید.

مهریه چیست؟

مهریه یکی از مهم‌ترین و دیرینه‌ترین سنت‌های ازدواج در فرهنگ ایران بوده و در نظام حقوقی خانواده از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در قانون ایران علاوه بر ارث، دو منبع مالی دیگر برای زنان وجود دارد که پس از ازدواج برای آنان ایجاد می‌شود: مهریه و نفقه.

وکیل مهریه - هزینه وکیل مهریه و صفر تا صد گرفتن مهریه

مهریه یک حق مالی است که به‌محض خواندن خطبه عقد برای زن ایجاد می‌شود. مقدار مهریه به تراضی طرفین تعیین می‌شود و تعیین میزان آن تابع هیچ قانون و ضابطه‌ای نیست. طبق ماده 1078 قانون مدنی: هر چیزی را که مالیت (ارزش مادی) داشته باشد و قابل تملک باشد می‌توان مهر قرار داد. سکه بهار آزادی، وجه نقد، شاخه گل، کلام‌الله مجید و … از مواردی هستند که اصولاً به‌عنوان مهریه در نظر گرفته می‌شوند. مهریه به دو صورت قابل پرداخت است: عندالمطالبه و عندالاستطاعه

 •       عندالمطالبه: زوجه در هر زمان که بخواهد می‌تواند تقاضای وصول مهریه کند.
 •       عندالاستطاعه: زوجه در صورتی می‌تواند تقاضای وصول مهریه کند که زوج استطاعت مالی پرداخت مهریه را داشته باشد.

به‌مجرد وقوع عقد، مرد موظف است تا 110 عدد سکه بهار آزادی را عندالمطالبه و بقیه را عندالاستطاعه پرداخت نماید. به عبارتی زوج در صورت عدم پرداخت مهریه به میزان 110 عدد سکه بهار آزادی جلب یا زندانی خواهد شد و بیش از 110 عدد سکه بهار آزادی ضمانت اجرای کیفری ندارد. اگر زوج برای پرداخت این میزان از مهریه تمکن مالی نداشته باشد می‌تواند دادخواست اعسار به دادگاه تقدیم کند، وی برای اثبات عسر خود باید مدارکی به دادگاه ارائه کند که شامل این موارد می‌باشد: استشهادیه (شهادت کتبی دو نفر که از اعسار زوج اطلاع دارند.)، صورت از کلیه اموال زوج اعم از منقول و غیرمنقول، صورت از میزان وجه نقدی که در حساب‌های بانکی دارد و فهرستی از نقل‌وانتقالات سال اخیر. درصورتی‌که دادگاه اعسار زوج را بپذیرد، مهریه را قسط‌بندی می‌کند.

انواع مهریه

 • مهرالمسمی: مالی معین است که با توافق زوجین به‌عنوان مهریه تعیین می‌شود و همچنین زوجین می‌توانند شخصی را به‌عنوان داور انتخاب کنند تا میزان مهر را تعیین کند. مهرالمسمی رایج‌ترین نوع مهریه در این سنت دیرینه ایران است.
 • مهرالمثل: اگر حین عقد، مهریه و میزان آن تعیین نشده باشد و مرد بعد از نزدیکی بخواهد زن را طلاق دهد، زن مستحق مهرالمثل است. میزان مهرالمثل را کارشناس دادگستری تعیین می‌کند.
 • مهرالمتعه: اگر حین عقد، مهریه و میزان آن تعیین نشده باشد و مرد قبل از نزدیکی بخواهد زن را طلاق دهد، زن مستحق مهرالمتعه است. برای تعیین میزان مهرالمتعه، توانایی مالی زوج ملاک است.

راه‌های اقدام وصول مهریه

برای اقدام وصول مهریه از دو طریق می‌توان وارد عمل شد:

 1. مراجعه به دادگاه
 2. مراجعه به اجرای ثبت‌اسناد

برای اقدام وصول مهریه باید یکی از این دو مرجع را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید اقدام هم‌زمان در این دو مرجع امکان‌پذیر نیست. البته می‌توانید برای مطالبه بخشی از مهریه از دادگاه اقدام کنید و برای مطالبه بخش دیگر از طریق اجرای ثبت‌اسناد اقدام کنید.

اقدام و وصول مهریه از طریق دادگاه

مطالبه مهریه یک دعوای مالی است، به همین دلیل برای اقدام وصول مهریه از طریق دادگاه باید هزینه دادرسی پرداخت کنید. با ثبت دادخواست مهریه، اگر مهریه زیر 20 میلیون تومان باشد پرونده به شورای حل اختلاف و اگر بیش از 20 میلیون تومان باشد، به دادگاه خانواده ارجاع داده می‌شود. در این مرحله، زوجه با معرفی اموال و دارایی زوج می‌تواند تقاضای توقیف اموال شوهر را کند، درصورتی‌که اموال معرفی‌شده جز مستثنیات دین (ماده ۲۴ قانون جدید نحوه محکومیت‌ها مالی) نباشد، قرار تأمین خواسته (خواهان می‌تواند از ابتدای اقدام و وصول مهریه از طریق دادگاه تا زمان صدور حکم علیه خوانده، خواسته دعوا را بازداشت کند و مانع هرگونه نقل‌وانتقال آن شود.) صادر می‌شود، بدیهی است که خوانده می‌تواند به ‌قرار تأمین خواسته اعتراض کند. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه حقتان ضایع نشود و بتوانید سریع‌تر به آن دست‌یابید، از یک وکیل مهریه در مشهد خوب کمک بگیرید.

اقدام و وصول مهریه از طریق اجرای ثبت

مطالبه حق از دادگاه یکی از بدیهی‌ترین راه‌هایی است که همگان در نظر دارند. اکثر مردم نمی‌دانند که اقدام و وصول مهریه از طریق دادگاه، تنها راه مطالبه مهریه نیست. علاوه بر دادگاه که یک مرجع قضایی است، راه دیگری برای مطالبه مهریه وجود دارد. اقدام و وصول مهریه از طریق اجرای ثبت یک‌راه غیر قضایی برای مطالبه مهریه است که به نظر می‌رسد کمتر این راه را انتخاب می‌کنند.

 برای اقدام و وصول مهریه از طریق اجرای ثبت، با ارائه اصل سند ازدواج به دفترخانه‌ای که عقدتان در آنجا ثبت‌ شده، می‌توانید تقاضای صدور اجراییه کنید و سپس برگه اجراییه را به دایره اجرای اداره ثبت ببرید و در آنجا تشکیل پرونده دهید. این مرجع، اجراییه را به زوج ابلاغ می‌کند و از تاریخ ابلاغ به مدت 10 روز به او مهلت می‌دهد تا مهریه را پرداخت کند؛ در غیر این صورت اموالش را توقیف خواهند کرد. اگر طی این 10 روز، زوج نسبت به پرداخت مهریه اقدامی نکرد، زوجه می‌تواند دارایی زوج را برای توقیف به دایره اجرای ثبت معرفی کند. البته باید دقت کنید که این اموال جز مستثنیات دین (ماده ۲۴ قانون جدید نحوه محکومیت‌ها مالی) نباشد. با حراج یا مزایده اموال معرفی‌شده، هزینه وصول مهریه تهیه خواهد شد.

در اقدام و وصول مهریه از طریق اجرای ثبت، زوجه می‌تواند توسط دایره اجرای ثبت، زوج را ممنوع‌الخروج کند.

مقایسه اقدام و وصول مهریه از طریق اجرای ثبت نسبت به دادگاه:

 • در اقدام و وصول مهریه از طریق اجرای ثبت، به میزان 5% از مبلغ خواسته، به‌عنوان حق اجرا دریافت می‌شود آن‌هم از زوج اما در اقدام و وصول مهریه از طریق دادگاه زوجه باید 5/3 درصد از مبلغ مهریه را به‌عنوان هزینه دادرسی پرداخت نماید.
 •  در اقدام وصول مهریه از طریق اجرای ثبت، به‌محض تقاضای ذی‌نفع، عملیات اجرایی شروع می‌شود اما در اقدام و وصول مهریه از طریق دادگاه برای رسیدگی به پرونده، وقت تعیین می‌شود و اساساً فرآیندی طولانی دارد.
 • در اقدام و وصول مهریه از طریق اجرای ثبت، بعد از 2 الی 3 ماه به نتیجه خواهید رسید اما در اقدام و وصول مهریه از طریق دادگاه از 6 ماه تا یک سال طول خواهد کشید تا به نتیجه برسید.
 • در اقدام و وصول مهریه از طریق اجرای ثبت، در اندک زمانی می‌توانید ممنوع‌الخروجی همسر بابت مهریه را عملی کنید اما در اقدام و وصول مهریه از طریق دادگاه برای ممنوع‌الخروج کردن همسر باید تا قطعی شدن حکم محکومیت زوج، صبر کنید که این خود زمان زیادی را می‌طلبد.
 • در اقدام و وصول مهریه از طریق اجرای ثبت، اگر در طول عملیات اجرایی، سکه افزایش قیمت داشته باشد و همچنین در اقدام و وصول مهریه از طریق دادگاه، قیمت سکه در زمان اجرای حکم ملاک است.
 •  در اقدام و وصول مهریه از طریق اجرای ثبت، هیچ مسئولیت کیفری در قبال عدم پرداخت مهریه برای زوج حاکم نیست به عبارتی زوج را زندانی نمی‌کنند اما در اقدام و وصول مهریه از طریق دادگاه، زوج با عدم پرداخت مهریه، زندانی خواهد شد.

سخن آخر وکیل مهریه

مجموعه ایران وکیل در این مقاله سعی کرد شما را با راه‌های مختلف اقدام و وصول مهریه آشنا کند و مزایا و معایب آن‌ها را برایتان روشن سازد. با اندک توجهی، متوجه می‌شوید که کدام راه شما را زودتر به نتیجه مطلوب می‌رساند.

 

مقالات خواندنی:

وکیل چک برای وصول چک برگشتی

جرم کلاهبرداری اینترنتی قابل پیگیری است

اشتراک

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *