بهترین وکیل ارث | گواهی انحصار وراثت و ماترک چیست؟

بهترین وکیل ارث | گواهی انحصار وراثت و ماترک چیست؟

بهترین وکیل ارث | گواهی انحصار وراثت و ماترک چیست؟

یکی از مسائلی که پس از فوت هرکس، بازماندگان یا وراثش را درگیر می‌کند، تقسیم ماترک است که البته ماهیتی حقوقی و راهکار قانونیِ تعیین‌شده‌ای دارد. در برخی خانواده‌ها تقسیم ماترک با توافق وراث و البته طبق قانون صورت می‌گیرد و در برخی دیگر، منجر به کشمکش و توسل به اقدام قانونی می‌شود که حتماً این چالش‌ها را به‌کرات در اطرافتان دیده‌اید. شاید هم در ذهنتان در مورد این قضیه سؤال‌هایی مطرح‌شده باشد که:

 • مثلاً ماترک متوفی چیست؟
 • گواهی انحصار وراثت چیست و چگونه باید آن را بگیرید؟
 • آیا برای تقسیم ماترک می‌شود به وکیل متخصص ارث و میراث مراجعه کرد؟

ما در این مقاله سعی داریم که شما را با زبانی ساده به پاسخ سوالاتتان برسانیم.

بهترین وکیل ارث

ماترک چیست؟

ماترک واژه‌ای عربی و به معنای “آنچه باقی‌مانده” است. ماترک متوفی یا ترکه، دارایی به‌جامانده از متوفی را گویند اعم از اموال، حقوق و مطالباتی که متعلق به متوفی است و دیون و تعهداتی که بر گردن متوفی است و از دارایی او باید پرداخت شود. اموال و حقوق قابل‌انتقال از مصادیق ترکه هستند.

مصادیق ماترک یا ترکه

همان‌طور که گفته شد اموال و حقوق قابل‌انتقال از مصادیق ترکه هستند، اما منظور از اموال و حقوق قابل‌انتقال چیست؟ اموال اعم است از منقول و غیرمنقول.

 • اموالی که در مالکیت متوفی هستند. مثل خانه، زمین، ماشین و…
 • اموالی که متوفی، سبب تملک مال دیگری را به‌واسطه آن ایجاد کرده باشد. مثلاً محصول باغی که متوفی پرورش داده و چند ماه پس از فوتش، برداشت می‌شود و مواردی ازاین‌دست.
 • اموالی که متوفی به‌صورت نقدی یا غیر نقدی به کسی بدهکار است که باید از دارایی متوفی پرداخت شود. مثل چک پرداخت‌نشده، محکومیت‌های مالی و …

طبق ماده 226 قانون امور حسبی: ورثه ملزم نیستند غیر از ترکه چیزی به بستانکاران بدهند و اگر ترکه برای ادای تمام دیون کافی نباشد، ترکه مابین تمام بستانکاران به نسبت طلب آن‌ها تقسیم می‌شود مگر آنکه آن را بدون شرط قبول کرده باشند.

حقوق قابل‌انتقال

 • انواع خیارات
 • حق رد و اجازه عقد فضولی
 • حق رهن مرتهن بر عین مرهونه
 • حقوق مستمری فوت‌شدگان تأمین اجتماعی درصورتی‌که ورثه تحت تکفل داشته باشند. در ماده 81 قانون تأمین اجتماعی از افرادی که واجد شرایط دریافت مستمری هستند، نام‌برده شده است.
 • و …

اگر می‌خواهید برای تقسیم ماترک به دادگاه مراجعه کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم به یک وکیل متخصص ارث ‌و میراث مراجعه کنید تا مسیر تقسیم ماترک را بدون مشکل، در حداقل زمان و با آگاهی از همه جوانب طی کنید؛ اما اگر به هر دلیلی نمی‌توانید وکیل ارث در مشهد  اختیار کنید، با ما باشید تا به شما بگوییم تقسیم ماترک را باید از کجا شروع کنید.

در گام اول لازم است بدانید پس از مرگ، دیون متوفی حال می‌شود؛ یعنی زمان تقسیم ارث‌ومیراث، پرداخت دیون متوفی اولویت دارد. شایان‌ذکر است که مهریه زوجه، جزء دیون متوفی محسوب می‌شود. طبق ماده 225 قانون امور حسبی: دیون و حقوقی که به عهده متوفی است بعد از هزینه کفن‌ودفن و تجهیز دیون متوفی و سایر هزینه‌های ضروری از قبیل هزینه حفظ و اداره ترکه باید از ترکه داده شود.

گواهی انحصار وراثت

گواهی انحصار وراثت

نخستین مرحله، برای تقسیم ماترک، اخذ گواهی انحصار وراثت بوده که گرفتنش الزامی است. در گواهی انحصار وراثت، ورثه متوفی توسط مرجع قضایی تعیین می‌شود. درواقع با گرفتن گواهی انحصار وراثت، وراث متوفی مجاز می‌شوند برای تقسیم ماترک اقدام قانونی کنند. فراموش نکنید که برای انجام تمام امور حقوقی، بانکی و … متوفی، گواهی انحصار وراثت، لازم است.

مرجع درخواست انحصار وراثت کجاست؟

طبق ماده 11 قانون شوراهای حل اختلاف مصوب 1387، شورای حل اختلاف: آخرین محل اقامت متوفی، مرجع صالح به رسیدگی برای صدور گواهی است. به این منظور شخص درخواست دهنده باید به‌صورت کتبی تمام اطلاعات خود و شخص متوفی را نوشته و به شورا تحویل دهد.

دادگاه محل اقامت دائمی متوفی، صلاحیت صدور گواهی انحصار وراثت را دارد. چنانچه محل اقامت متوفی خارج از کشور باشد، دادگاه تهران صلاحیت رسیدگی به این امر را دارد.

مراحل گرفتن گواهی انحصار وراثت

 • مراجعه به شورای حل اختلافِ آخرین محل اقامت متوفی
 • تنظیم رسمی استشهادیه محضری: در این مرحله باید با گواهی فوت و اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه وراث به همراه دو شاهد که متوفی و ورثه را می‌شناسند به دفتر اسناد رسمی بروید. هدف از تنظیم این استشهادیه، تائید هویت همه وراث به‌صورت جداگانه است.
 • گواهی مالیات بر ارث: باید فهرستی از اموال منقول و غیرمنقول متوفی تهیه و به اداره دارایی مراجعه کنید.
 • مراجعه دوباره به شورای حل اختلاف: در این مرحله باید گواهی فوت، فرم مخصوص انحصار وراثت که در دفترخانه تنظیم‌شده، کپی برابر اصل شناسنامه وراث، کپی برابر اصل عقدنامه همسر متوفی، رسید گواهی مالیات بر ارث و دادخواست گواهی انحصار وراثت را به شورای حل اختلاف تحویل می‌دهیم. لازم به ذکر است که حضور همه وراث در این مرحله لزومی ندارد.
 • درج آگهی در روزنامه کثیرالانتشار: شورای حل اختلاف اسناد و مدارک شما را به مرجع قضایی ارائه می‌دهد. مرجع قضایی نیز پس از دیدن اسناد و مدارک شما، به هزینه خودتان، تقاضای شما را در یک روزنامه کثیرالانتشار چاپ می‌کند تا اگر ذی‌نفع دیگری نیز جز شما وجود داشته باشد، هنگام تقسیم ماترک، حقش ضایع نگردد. از تاریخ نشر آگهی تا یک ماه، درصورتی‌که معترضی پیدا نشد، گواهی انحصار وراثت بدون جلسه رسیدگی، صادر می‌شود.

ماترک متوفی چیست؟

برای تقسیم ماترک چه کنید؟

حالا که گواهی انحصار وراثت را دریافت نمودید، تقسیم ماترک به‌مراتب آسان است. اگر احتمال می‌دهید که اموال متوفی در معرض اتلاف و تضییع احتمالی قرار دارد، بهتر است قبل از تقسیم ماترک، نسبت به مهروموم کردن آن اقدام کنید(مطابق با ماده 166 الی 205 قانون امور حسبی). در ادامه لیست تمامی اموال متوفی توسط دادگاه تحریر و ثبت خواهد شد. طبق قانون ابتدا دیون متوفی پرداخت می‌شود و سپس آنچه از اموال باقی‌مانده برای تقسیم ماترک، بین وراث در نظر گرفته می‌شود.

اگر با بقیه وراث در صلح و دوستی هستید، اصلاً منطقی نیست که دستی‌دستی برای خودتان دردسر درست کنید و برای تقسیم ماترک، به‌صورت گروهی به تک‌تک ادارات مراجعه کنید. شما می‌توانید به یکی از وراث، وکالت رسمی دهید و تقسیم ماترک را به او بسپارید تا به‌راحتی و بدون اتلاف وقت، اموال را تقسیم کند؛ اما چنانچه دراین‌بین با یکی از وراث به مشکل برخوردید، بهتر است گرفتن گواهی انحصار وراثت و مراحل قانونی تقسیم ماترک را به یک وکیل متخصص ارث ‌و میراث بسپارید. مطمئن باشید با سپردن این پرونده به وکیل، با کمترین چالش‌ و دغدغه در مسیر تقسیم ماترک روبرو خواهید شد. در این راستا، قانون‌ها و تبصره‌هایی وجود دارند که نقش میانبر را برای شما بازی می‌کنند که احتمالاً شما از بسیاری از آن‌ها بی‌اطلاع هستید. پس به‌قول‌معروف کار را به کاردان بسپارید!

نتیجه‌گیری

ایران وکیل در این مقاله سعی بر آن نمود تا با بیانی ساده، شما را با تقسیم ماترک و گواهی انحصار وراثت آشنا کند. امید داریم که این مطلب، جهت پیشبرد اهداف و افزایش آگاهی‌تان مفید واقع شود.

مقالات خواندنی:

جرم کلاهبرداری اینترنتی قابل پیگیری است

وکیل چک برای وصول چک برگشتی

وکیل مهریه – هزینه وکیل مهریه و صفر تا صد گرفتن مهریه

وکیل طلاق توافقی کیست و شرایط طلاق چیست؟

 

 

اشتراک

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *