وکیل خانواده در مشهد

وکیل خانواده در مشهد

متاسفانه امروزه تعداد پرونده های مربوط به مسائل خانوادگی بسیار زیاد است. مواردی مانند نفقه، ازدواج، حضانت فرزندان، ملاقات فرزندان، مهریه و ... همگی از مسائلی هستند که باعث ایجاد دعاوی خانوادگی می شوند. تعداد بالای پرونده های خانوادگی در دادگاه ها و دادسراها باعث شده تا افراد زیادی به دنبال یک وکیل خانواده در مشهد باشند. اما شما کمتر وکیلی را می توانید پیدا کنید؛ که تمام زندگی خود را صرفا مشغول وکالت برای یک خانواده بوده باشد. بنابراین بهتر است به دنبال یک وکیل با تجربه باشید.


وکیل خانواده در مشهد

وکیل خانواده کیست؟

به طور کلی، به شخصی وکیل خانواده گفته می شود که تجربه و دانش بالایی در رسیدگی به پرونده های دعاوی خانوادگی داشته باشد. به بیانی دیگر؛ وکلایی که در روزمه کاری خود تعداد زیادی از پرونده های مهریه، نفقه، طلاق و ... را به اتمام رساندند، به عنوان وکیل خانوادگی به حساب می آیند. بر همین اساس، اصلی ترین معیاری که باعث تشخیص یک وکیل خانوادگی خوب می شود، رزومه و سوابق کاری او می باشد.

اگر بخواهیم وکیل خانواده را به نحوی دیگر تعریف کنیم، می توانیم بگوییم: در حقوق ایران، به شخصی وکیل خانوادگیه گفته می شود، که از طرف یک خانواده برای تمامی امور حقوقی منصوب شده باشد. این افراد فقط در یک زمینه خاص فعالیت نمی کنند، بلکه تمامی مسائل و دعاوی حقوقی مربوط به آن خانواده را مدیریت می کنند و در آن پرونده ها به عنوان وکیل انتخاب می شوند.

دقت داشته باشید که در کشور ما، از نظر مدارک آکادمیک و دانشگاهی تفاوتی بین وکلا تا مقطع لیسانس وجود ندارد. بنابراین تنها فاکتوری که می تواند متخصص بودن یک وکیل را به شما نشان دهد، سابقه کاری و تجربه او می باشد.

حوزه کاری وکیل خانواده

وکلای خانواده می توانند به تمامی دعاوی مربوط به خانواده، که از زن، مرد و فرزندان تشکیل شده است، رسیدگی کنند. از جمله مواردی که وکیل خانواده می تواند در آن ها ورود کند و به پرونده رسیدگی داشته باشد، می توانیم به این موارد اشاره کنیم: ازدواج دائم، ازدواج موقت (صیغه)، جهیزیه، اذن پدر در ازدواج، نامزدی و خسارت های ناشی از بهم خورد آن، شروط ضمن عقد، تمکین و نشوز، نفقه، طلاق، اجرت المثل دوران زوجیت، رجوع، اهدای جنین، حضانت فرزندان، بذل مدت در صیغه، مسائل مربوط به وصیت، ملاقات فرزندان پس از طلاق، نفقه اقارب، قیومیت، ولایت قهری، نسب، تغییر جنسیت و ... .

در ادامه برخی از مهم ترین موارد ذکر شده را توضیح می دهیم:

  1. وکیل خانواده در زمینه مهریه

مهریه به سبب عقد ازدواج، به عنوان پشتوانه و یک حقوق مالی، به زن یا زوجه تعلق می گیرد. عواملی مانند عدم تمکین، سرپیچی، رابطه نامشروع و مواردی که از این قبیل هستند؛ باعث سلب حق مهریه از زن می گردد. همچنین خود مهریه انواع مختلفی دارد. در مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه نیز تفاوت هایی وجود دارد. در مهریه عندالمطالبه، اگر زن مهریه اش را درخواست کند، مرد موظف است آن را پرداخت کند، مگر اینکه توانایی مالی این کار را نداشته باشد، البته باید این موضوع را در دادگاه به اثبات برساند. اما در مهریه عندالاستطاعه، اگر زن مهریه را درخواست کند، باید ثابت کند که مرد توانایی پرداخت آن را دارد.

  1. وکیل خانواده در زمینه نفقه

از نظر لغوی، به خرج و مخارج هر روزه نفقه گفته می شود. طبق ماده 1107 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، نفقه شامل مواردی مانند: پوشاک، مسکن، خوراک، اثاثیه منزل، هزینه های درمان، هزینه های مربوط به خدمتکار (در صورتی که زن عادت به خدمتکار داشته باشد یا به علت بیماری به خدمتکار احتیاج پیدا کند) می شود. معمولا قاعده کلی بدین شکل است که حقوق زن شامل تمام نیازهای متناسب و متعارف با شان زن است.

  1. اجرت المثل ایام زوجیت

در قانون مدنی کشور، تکالیفی برای زن و مرد، در هنگام ازدواج در نظر گرفته شده است، که رعایت کردن آن ها برای هر دو طرف الزامی می باشد. برای مثال اجرت المثل، یکی از مواردی است که فقط برای زنان در نظر گرفته شده است. البته در مقابل، زن هم وظایفی دارد که در صورت رعایت و انجام وظایف خود، حقی به نام اجرت المثل به او تعلق می گیرد.

هزینه وکیل خانواده

با توجه به اینکه پرونده های خانواده، درجه های مختلفی در میزان سختی و آسانی دارند، می توانند انرژی و زمان مختلفی هم از وکلا بگیرند. با توجه به این موضوع ممکن است وکلا، حق الوکاله های مختلفی درخواست کنند. البته مبلغ حق الوکاله، علاوه بر اینکه به میزان پیچیدگی پرونده بستگی دارد، به تجربه و روزمه کاری وکیل هم بستگی خواهد داشت.

برخی از پرونده های مربوط به مسائل خانواده دشواری زیادی ندارند و شما می توانید با مراجعه به یک وکیل خانواده که سطح متوسطی دارد، مشکل خود را حل کنید و هزینه زیادی هم پرداخت نکنید. اما در مقابل برخی از پرونده های خانوده، پیچیدگی زیادی دارند، در این شرایط شما باید وکالت خود را به یک وکیل با تجربه بسپارید که مسلما این موضوع هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت.

وظایف وکیل خانواده

هر کدام از وکلایی که مشغول فعالیت در یک یا چند حوزه تخصصی هستند، مسلما وظایف ویژه ای دارند. این موضوع در مورد وکیل خانواده هم صدق می کند. یک وکیل خانوادگی در مرحله اول، باید به دنبال پیشگیری باشد، برای مثال در زمان عقد و ازدواج تمامی تعهدات، حقوق و تکالیف طرفین را به طور کامل شفاف سازی کند؛ تا از بروز مشکلات در آینده پیشگیری کرده باشد.

در مرحله دوم، وکیل خانوادگی وظیفه دارد مشکلات ایجاد شده را بدون مراجعه به دادگاه و محکمه، حل کند. این موضوع بدین معناست که وکیل باید با ایجاد صلح و سازش، سعی کند امور را خارج از دادگستری حل و فصل کند.

نهایتا باید در تمامی  تکالیف و حقوق؛ مانند اجرت المثل، نفقه، مهریه و دیگر مواردی که از این قبیل هستند، از منافع موکل خود دفاع کند و مصلحت موکل خود را در نظر داشته باشد.

ویژگی های یک وکیل خانوادگی خوب

مسلما برای اینکه بتوانید موضوعات مربوط به مسائل حقوقی خانواده خود را برطرف کنید، به یک وکیل خانوادگی خوب احتیاج دارید، در ادامه خصوصیات و ویژگی های یک وکیل خانوادگی خوب را ذکر می کنیم:

  1. تجربه و دانش

بدون شک اصلی ترین ویژگی یک وکیل خانوادگی خوب، تجربه و دانش او در مسائل حقوقی و خانوادگی می باشد. لازم است بدانید این دانش شامل دو بخش است. بخش اول مسائل نظری یا تئوری و بخش دوم مسائل عملی می باشد. مسائل عملی بدین معناست: یک وکیل خانواده خوب، علاوه بر اینکه باید از نظر تئوری به مسائل قانونی و حقوقی تسلط دارد، باید از لحاظ عملی نیز تخصص داشته باشد. وکیل باید به روند مطرح شدن دعاوی خانوادگی، نحوه پیگیری، اعتراض به رای صادره و ... تسلط کامل داشته باشد.

  1. قابل اعتماد بودن و داشتن حسن سابقه

مسلما همه ما می دانیم که وکلا با مسائل شخصی افراد به صورت مستقیم در ارتباط هستند. بر همین اساس بهتر است وکیلی که انتخاب می کنید صفات اخلاقی مناسبی مانند: عدالت و انصاف، رازداری، وجدان کاری و مواردی از این دسته را داشته باشد. تمامی این مسائل با انجام تحقیقات لازم در مورد سابقه کاری او تا حدودی مشخص خواهد شد.

جمع بندی

با توجه به پیچیدگی هایی که در قانون مدنی وجود دارد، بسیاری از افراد عادی نمی توانند مسیر پرونده خود را به درستی طی کنند. بنابراین کمک گرفتن از یک وکیل متخصص در زمینه مسائل خانوادگی، می تواند کمک زیادی به شما بکند.

وکیل علی ابراهیمی مهر به همراه مجموعه خود به عنوان وکیل خانواده در مشهد ، همواره آمادگی کمک به همشهریان و هموطنان خود در حوزه مسائل خانوادگی را دارند.

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به آقای علی ابراهیمی می باشد.